Noví kolegové jako inspirace

Další blog ze série: Z deníčku pokročilého průvodce

22. 10. 2021| Filip Šimeček
Whatsapp Image 2021 08 22 At 09.29.26

Když jsem před lety nastupoval coby začínající průvodce, co do kreativity během měsíčních témat a zájmovek jsem se držel zkrátka. Můj první projekt byl, tuším, Létání v literatuře, kdy jsem v rámci čtenářské dílny představil Bradburyho či Verna a bláhově si myslel, že v Summerhillu by teď obdivně kývali hlavou.

Přitom zpočátku byly mé hodiny ryzím frontálem převlečeným do alternativního kabátu. Hodiny byly sice obohaceny o metodu řízené diskuse, hlubší bádání ovšem chybělo a o svobodě forem nemůže být ani řeč.

To noví kolegové a kolegyně, to je jiná liga. Fungování ScioŠkol, obsah ScioKompetencí a metody práce přijali za své velmi rychle a hned zkraje školního roku nabídla měsíční témata takovou paletu kreativních činností, až přecházel zrak. Je libo vydat se po stopách ztracených frýdeckomísteckých sousedů? Anebo si přes Google Meet popovídat s Čechy žijícími ve Španělsku či Řecku? Noví kolegové zkrátka plně využili variabilitu metod a možnosti čtvrtečních exkurzí k tomu, aby do své práce vložili celé své srdce. A tím nesmírně inspirují i nás, služebně starší.

Děkuji vám za to, přátelé!