Náš tým

Darina

ředitelka

Mám 2 krásné děti, které jsou tím, co mě přivedlo po 10 letech v bankovnictví k otázkám výchovy a školství. Mým cílem je, aby naše děti uměly obstát v reálném životě a našly v něm své místo. Chtěla bych přispět k tomu, aby naše děti byly aktivní, přemýšlely, komunikovaly, argumentovaly, vyjednávaly, spolupracovaly a uměly věci dotahovat do konce. Chtěla bych spolu s nimi, průvodci a Vámi rodiči budovat malou přátelskou školu, kde budeme rozvíjet sociální dovednosti dětí a podporovat jejich citlivost vůči sobě navzájem, přírodě, lidem a svému okolí.

Mám ráda vše, co je spojené s vodou a přírodou – koupání, lyže, potápění, jachting, kempování, turistiku, kolo, jógu – a hlavně příjemné lidi.

Kontakt: darina.klimparova@scioskola.cz

Martin

zástupce

Do ScioŠkoly mě přivedla má velká nespokojenost se současným stavem (nejen) vzdělávání (byť je trvale měněn:-). A musím se přiznat, že jsem v projektu ScioŠkol rád, protože se jedná o funkční, hodnotově orientované společenství, ve kterém jsou rozdíly mezi lidmi respektovány a vzájemným pojítkem je vize, která přesahuje schopnosti jedince.

Jsem původní profesí farmaceut, a proto je mé ústřední téma zdraví. Posledních deset let jsem dělal vše pro to, aby se k lidem dostaly včas ty správné léky; v následné etapě bych raději udělal něco pro to, aby jich lidé potřebovali mnohém méně, než je tomu v současné době. S dětmi se budu věnovat přírodním vědám, vztahům a emocím a přidám vše, co jsem se naučil v mé oblíbené zážitkové pedagogice.

Mám 4 děti, a jsem tak dennodenním pozorovatelem toho, jak může proces vzdělávání  probíhat, když je mu ponechána náležitá svoboda.

Kontakt: martin.pietraszek@scioskola.cz

Veronika

průvodkyně

Jsem nadšenou průvodkyní tří vlastních dětí. Při jejich výchově jsem se naučila trpělivosti, životnímu nadhledu a empatii. Chci dělat věci, které dávají smysl a vést děti cestou za poznáním. Vystudovala jsem učitelství 1. stupně ZŠ a stala se učitelkou. Měla jsem to štěstí, že jsem vždy začínala u těch nejmenších a s nimi získávala ty nejcennější zkušenosti. Pohled na děti – jejich radost, fantazii, zvídavost, přirozenost a touhu se o vše podělit ze mne neudělala učitele v tom pravém slova smyslu. Začala jsem studovat Montessori pedagogiku, lesní a intuitivní pedagogiku, hledat nové směry a přístupy ve vzdělávání. Tato touha objevovat a zkoumat mne dovedla až do Scioškoly.

Ve škole chci navázat na své zkušenosti a zajistit dětem láskyplný a respektující přístup, podporovat jejich jedinečnost a to vše propojit s přírodou a vesmírem.

Mám ráda život, vůni lesa, šumění větru a pohled na vodní hladinu, ruční práce, pečení a vaření, divadlo a improvizaci, jízdu na kole a sporty všeho druhu, indiánskou hudbu a bubnování, relaxaci a jógu.

Kontakt: veronika.pupalova@scioskola.cz

 

Petr

průvodce

Jaký je Váš svět? Je černo/bílý nebo barevný? Máte pravdu nebo si myslíte, že máte pravdu? Čtete rádi nebo dáváte přednost životu naživo? Obdivujete literární a filmové postavy nebo dáváte přednost živým lidem? Máte potřebu dělat věci správně nebo je děláte nejlépe jak umíte? Je důležité prokázat svou odbornost nebo dovednosti opravdu umět? Překážky a nezdary jsou k vzteku nebo to jsou nové výzvy? Jsou peníze cílem nebo prostředkem? Co je víc společenská prestiž nebo rodina? Dáváte přednost historickým památkám nebo přírodě? Je samota obavou nebo příjemným zpestřením? Je dítě dítětem nebo partnerem? Je svoboda nekonečným prostorem nebo osobní zodpovědností? Je zapotřebí teď zabrat, aby pak bylo lépe nebo žít naplno právě teď? Je důležité udržet si svou image nebo je krásné zůstat čistý ve své podstatě?

Rád bych znal Vaše odpovědi, ale protože tohle je představení mé osoby, tak Vám s radostí říkám, že mé odpovědi jsou vždy ty druhé. A co je mým cílem ve škole: „Rozvinout v dětech osobitý potenciál pomocí principů svobody a uznání.“

Kontakt: petr.zavodny@scioskola.cz

Míša

průvodkyně

Už od dětství mě ovlivňuje má dobrodružná povaha, proto mě více táhne výprava ven z města do přírody než vysedávání doma. Díky oddílu jsem poznala, jaký význam může mít v rozvoji mé osobnosti a vývoji dětí přátelské a bezpečné prostředí s prvky humoru. Toto krásné a bohaté období na zážitky mi pomohlo získat nejdůležitější praxi mého života a stalo se pro mne nevyčerpatelnou studnicí poznání. Ráda vzpomínám na koupání v potoce, na spousty nocí, kdy jsme pozorovali hvězdy za studeného brzkého rána s čajem v ruce, když všichni na táboře ještě spí, jen les bzučí. Tyto zážitky běžného života zařazuji i do příběhů, jejichž tvořením bavím sebe, ale i své okolí.
Velmi významnou součástí mého života je výtvarné tvoření, které je pro mě určitou relaxací, jakousi samozřejmostí každého dne.
Výrazná změna mého životního postoje nastala po narození mých dvou dcer. Ráda je sleduji v jejich vývoji a žasnu, jak jsou děti přirozenými bytostmi. Neustále něco pozorují, co kde leze, všechno chtějí prozkoumat, všude vylézt, komunikovat a současně argumentovat s naším světem dospělých. Naučila jsem se od nich, jak důležité je být šťastný. A tím vším chci přispět do naší Scioškoly, učit se novým věcem, budovat podnětné  a  kreativní prostředí pro vaše, naše děti.

Kontakt: michaela.zavodna@scioskola.cz

Katka

průvodkyně

Jsem součástí velké rodiny, která kromě mne a manžela čítá ještě dvě dcery, jednoho syna, fenku borderkolie a kocoura Mikeše.

Společným znakem nás „dvounožců“ je, že milujeme přírodu, radujeme z maličkostí, touláme se s batohem na zádech, koupeme se v řece, spíme pod širákem, vaříme na kotlíku, válíme sudy na louce, sbíráme bylinky a pátráme po vědění našich předků. Milujeme koloběh ročních období a v každém z nich vidíme něco krásného. Máme oči otevřené dokořán, abychom vnímali svět kolem sebe, protože je to nevyčerpatelná studnice poznání. Při tom nás věrně doprovází jeden či dva „čtvernožci“.

Jako studentka gymnázia jsem milovala latinu a dějiny umění. Vystudovala jsem archeologii a pracovala v muzeu. Mé články četli čtenáři novin a jsem také kronikářkou obce.

Když se mi narodila první dcera, uvědomila jsem si ale, že opravdový smysl mého bytí je v práci s dětmi.

Několik let jsem byla zaměstnaná jako osobní asistentka a asistentka pedagoga v mateřské školce s programem Začít spolu, kde jsem se toho od dětí i kolegyň opravdu hodně naučila. Abych svou práci mohla dělat ještě lépe, začala jsem studovat speciální pedagogiku. Poslední tři roky jsem doma vzdělávala své děti. A teď je tu (konečně!) ScioŠkola. Jedinečná šance, jak dětem dopřát smysluplné vzdělávání. Jak jim umožnit i ve školním prostředí prožívat radost a projevovat spontánnost. A pro nás, průvodce, je to šance, jak spolu s dětmi vytvářet bezpečné, respektující a kreativní prostředí, ve kterém se všichni budeme učit prožitkem, nenásilně a hravě.

Kontakt: katerina.talova@scioskola.cz

 

Zuzana, the Ginger

english guide

I am a mother of 3 amazing girls and have seen what a typical educational system “can do” for them. I love the idea the Scio schools represent. People at Scio support and challenge children to use their brains and actually think about the information they receive, not just repeat what is written in the text books.

I have been speaking English ever since I remember and being married to an American forces me to continue speaking English every day till death do us apart :). I am very excited to be a part of the team at Scio school and be able to help them to develop children´s individuality, independence and creativity.

Our house is full of people and animals (dog, cats, fish, hamster) and is loud and crazy and that is how I love it! What else I love is gardening and anything I can I try to grow myself. I like to watch things grow and bloom. And I can´t forget another passion of my life which is books. I love reading and I read literally everything.

Contact: zuzana.jenkins@scioskola.cz

Zuzana, the Rainbow

english guide

I’m  the latest addition to Scio Ne/škola here in Frýdek – Místek. I have three beautiful children and I absolutely love to spend my life with them and guide them through this challenging world.

Me and my family we recently moved back to Czech Republic from England where we lived for thirteen years and our children went through english education system which is actualy very similar to Scio philosophy.                          I believe that everything happens for a reason and therefore, here I am, ready to pass my knowledge on to ours/yours children. I am so glad to be part of Scio  where the atmosphere is very relaxing and family like, where children are left to decide and act freely.

I am a passionate gardener. I love to cook and bake. Our family travel a lot, we do hiking and camping. Music is a must in our house and if my little twins leave me be for some time I sit down with a cup of nice coffee and read (but mostly I read to them).

Contact: zuzana.sladek@scioskola.cz

Aktuality

Na návštěvě u koní

Děti z frýdecké ScioŠkoly navštívily v uplynulém týdnu koňský statek v Ostravě-Hrabové a sběrnu kovu. Kupování lístku, procházka kolem Ostravice, krmení koní, ochutnávka koňského..